funiQ logo

This article is not available in Deutsch. This is the Ungarisch version of the article.

Balatonfüredi séta

Download track as GPX file to load it on your GPS device.
Teljes táv: 7 km
Össz. emelkedő:  200 m
Össz. lejtő: -200 m
Magasság max.: 307 m
Magasság min.: 107 m

Az ajánlott útvonal sétának itt-ott kicsit meredek, de városi túrának bátran merjük nevezni. Egy biztos: mindenképpen érdemes végigmenni, mert a Jókai-kilátóról a Balaton talán legszebb arcát láthatjuk a Tihanyi félszigettől Keneséig, beleértve a túlsó part szállodasorait is. A 7 km-es túra során állandóan Jókaiba botlunk, de közben felfedezzük a Lóczy-barlangot, felmászunk a már említett kilátóhoz, majd a part felé vesszük az irányt, ahol akár a vitorlázást is kipróbálhatjuk - a biztonságos szárazföldön.

a Halász és a Révész szobra
A Halász és a Révész szobra Füreden Foto: funiQ

A városi séta a füredi vasútállomásról indul, de természetesen bárhol be lehet kapcsolódni. Fontos a kényelmes, nem csúszós talpú túracipő, és ajánlott vizesflakonokkal is felszerelkezni.

A pályaudvartól elindulunk észak felé a Zrínyi Miklós utcán, amin a zöld sáv turistajelzés is halad. A keresztutcánál kicsit jobbra folytatódik utunk a Tinódi utcán, ami kivezet az Ady Endre utcára. A sarkon vessünk egy pillantást az Óváros jellegzetes és különös sorsú épületére, a Pálóczi-kastélyra. 1785-ben kezdte el építését Pálóczi Horváth Ádám költő és mérnök saját tervei alapján. Ekkoriban állítólag innen volt a legszebb balatoni panoráma. 1864-ben egy új tulajdonosa romantikus stílusban átépíttette, akkor nyerte el mai arculatát. A XX. században az épület volt községháza, börtön, földtani intézet, művelődési otthon is. Jelenleg zeneiskola működik benne, és a parkja védett terület.

Balra fordulunk, és már látjuk is a római katolikus plébániatemplomot. Az 1927-ben épült, neoromán stílusú két, 35 méter magas toronnyal a város fölé emelkedő Krisztus Király-templom a környéken fellelhető permi vörös homokkőből készült, ezért jellegzetes színe miatt a helyiek csak "piros templomként" emlegetik.

A templomnál jobbra fordulunk az Arácsi útra, majd továbbhaladva a főúton, balra ráfordulunk az Öreghegyi útra, még mindig a zöld jelzést követve. Itt már kezd emelkedni az út, hiszen a Tamás-hegyre baktatunk fel.

Országos Kéktúrás pad a Tamás-hegyi kereszt mellett
Országos Kéktúrás pad a Tamás-hegyen Foto: funiQ

Nemsokára elérjük a Lóczy-barlangot. A kis mészkőbarlangot 1882-ben tárták fel, és 1934 óta látogatható. A közel 150 méter hosszú és 20 méter mély, különleges barlang a Balaton világhírű kutatója, Lóczy Lajos nevét viseli. A mintegy félórás séta során megcsodálható a befoglaló kőzet gyűrt rétegsora és padjai, a változatos oldásformák, valamint a ma már csak rejtett zugokban található aragonit kristály csoportjai. A villanyvilágítással ellátott útvonalon vezető túrát szezonálisan, szakvezetés mellett, utcai ruházatban tehetjük meg, de számoljunk azzal, hogy a barlangban a hőmérséklet kb. 12 °C. Ha éppen senkit nem találunk a pénztárban, kicsit várni kell, mert a pénztáros egyben a barlangtúra vezetője is.

A kellemes hűvös után majd hamar levesszük a pulóvereket, mert elindulunk a meredek, köves, itt-ott sziklás úton, ami felvezet a Jókai-kilátóhoz. A zöld háromszög jelzést figyeljük, ez vezet a hegytetőre. Óvatosan menjünk, mert a talpunk alatt legördülő kövek-kavicsok csúszóssá tehetik az utat. Nemsokára elérjük a megérdemelt jutalmunkat: megpihenünk a 315 méter magasan álló, fából épült, háromemeletes Jókai-kilátónál, hisz ilyen ’balatoni tárlatot’ még egy gyakorlott turista is csak ritkán élvezhet. A fák fölé magasodó kilátóból belátjuk egész Balatonfüredet, a palóznaki- és csopaki öböl rajzolatát, a tó víztükrét Kenesétől a Tihanyi-félszigetig, sőt, azon túl is.

a Tihanyi-félsziget látképe a Tamás-hegyi kereszttől
A Tihanyi-félsziget látképe a Tamás-hegyi kereszttől Foto: funiQ

Evés, ivás, fényképezkedés után elindulunk lefelé, a 600 méter hosszú Aranyember tanösvényen, amely már a Balatoni Kéktúra része, tehát a kék sáv jelzésén haladunk. Ligetes erdőn vezet az út, ahol Jókai Mór Az arany ember című regényének szereplőiről elnevezett hat hangulatos pihenőhelyen még sokáig csodálhatjuk a páratlan panorámát. Lefelé haladva a hegyről választhatunk, hogy Noémi, Tíméa, Athalie vagy Tímár Mihály padjánál pihenünk meg. Olvassuk el a tájékoztató táblákat is, amelyek a természetvédelmi terület védett ritkaságairól, a környék növény- és állatvilágáról tájékoztatnak. Ha épp ősszel sétálunk erre, és a tölgyfák alatt feltűnnek a vörösben izzó bokrok, tudjuk, hogy ezek neve: cserszömörce.

Lefelé haladva a ligetes erdő egyre ritkábbá válik, majd elérünk a több emelet magas Tamás-hegyi kereszthez. Még innen is gyönyörű a kilátás, egyszer érdemes visszajönni ide naplementekor is.

Óvatosan leereszkedünk a fával aládúcolt természetes lépcsőkön a Kilátó utcába. Lesétálunk az utcán, majd keresztezve a Tamási Áron utcát továbbmegyünk a Damjanich utcán, amíg el nem érjük az Öreghegyi utat, ahol balra fordulva kiérünk az Arácsi útra. Ez a szakasz is a Kéktúra része. A szemközti bolt bal oldalán lévő Arany János utcában folytatjuk utunkat, ami elvezet minket az Ady Endre utcára. A két oldalt végig fákkal szegélyezett utcán megyünk nyílegyenes jó darabig. Keresztezzük a síneket, innen Jókai Mór veszi át az utcanévadás terhét. Elérve a nagykereszteződéshez, még mindig egyenesen megyünk lefelé, amíg meg nem pillantjuk a Kerek-templomot, ami 1841-46 között épült a római Pantheon mintájára. Jobbra, a Honvéd utca sarkán két csodálatos épületet látunk: az egyik a gyönyörűen felújított Vaszary Villa, ahol izgalmas képzőművészeti- és fotókiállításokat láthatunk. Szemben a nem kevésbé mutatós, alacsony kőfallal körbevett Jókai-villa áll. Jókai Mór és felesége, Laborfalvy Róza színésznő 1857-ben nyaralt először Balatonfüreden, ám ez a látogatás valószínűleg mély hatással lehetett rájuk, hiszen a következő években minden nyáron eltöltöttek itt néhány hetet. Nagyjából 10 évvel később vásárolták meg azt a telket, amelyen 1954 óta az emlékházként működő villa áll. 20 éven keresztül minden nyarát itt töltötte Jókai, és ebben a villában írta máig legnépszerűbb regényét, Az arany embert is, amelynek egy fontos jelenete is itt játszódik.

Kerek-templom
Füredi Kerek-templom Foto: funiQ

Továbbsétálunk a partig, ahol szemben a Balaton legrégebbi vitorlásklubjának épületét láthatjuk. Ebben kapott helyet az egyedi, egész évben nyitva tartó Vitorlázeum. A vitorlázás történetét interaktív formában ismertető kiállítótér egyik különlegessége a Viharszimulációs szoba, ahol biztonságos körülmények között ismerkedhetünk meg a Balaton viharos arcával.

a Vitorlázeum épülete
A füredi Vitorlázeum épülete Foto: funiQ

Innen balra kezdődik a város ikonikus promenádja, a Tagore sétány, de mi most jobbra fordulunk a boltokkal, fagyizókkal, éttermekkel teli Zákonyi Ferenc utcába, ahol belekóstolhatunk a klasszikus füredi nyüzsgésbe. Egy picit továbbmenve ezen a szakaszon jobbra átmegyünk a zebrán a főút túloldalára, ahol az Endrődi Sándor utca egyenesen visszavezet túránk indulópontjához, a füredi vasútállomáshoz.

Tagore sétány Balatonfüreden
Tagore sétány Balatonfüreden Foto: funiQ

Együttműködő partner: Északipart